Bug Nedir? Bir Bug Nasıl Bulunur?

Oyun oynarken veya web sitelerinde gezinirken hatalarla karşılaşabiliyoruz. Bu hatalar bug olarak adlandırılır. Bununla birlikte, yazılım sistemlerinde ve diğer programlarda da hatalar ortaya çıkabilir. Kullanıcıların hatalarla karşılaşmaktan hoşlanmadığını biliyoruz, bu nedenle “bug “ın ne olduğunu ve nasıl bulabileceğinizi açıklayan bir makale hazırladık.

Bug Gerçekten Ne Anlama Geliyor? Böcek nedir?

Thomas Edison “böcek” terimini 1878 yılında icat etmiştir. Edison’un 2018 yılında satılan bir mektubu, “bug” terimini kullanan ilk mektup olmuştur. Edison mektubunda “bug “ı teknik bir bozukluk olarak adlandırmıştır.

Hata ayıklama, hataların çözülmesinde yer alan süreçleri tanımlamak için kullanılan terimdir. Bir yazılım programında bir sorun olduğunda, hata kaynak kodunda veya tasarımında bulunabilir. Bir sistemdeki hatalar sistemin çalışmasını tamamen durdurduğunda, program “buggy” olarak kabul edilir.

Hata kelimesinin Türkçe karşılığı “bug “dır. “Bug” kelimesinin bilgisayar yazılımı ile bir ilgisi yokmuş gibi görünebilir. Ancak hikayesi şöyledir: 1940 yılında, bilgisayar çağının şafağında, yazılımda sorun olmamasına rağmen bir bilgisayar bozuk çıktı. Bilgisayarlara sızan böceklerin bilgisayarlar açıldığında yanmakta olduğu keşfedildi. Bilgisayarlara sızan böcekler daha sonra yazılım sorunları ortaya çıktığında “bug” olarak adlandırıldı.

Yazılım dünyasında “bug” yaygın bir terimdir. Hataları çözmek için “bug felix”, deyimi kullanılır.

Bir hata nasıl tespit edilir? Nasıl Düzeltilir?

Yazılım sektöründe “bug” kelimesi her zaman olumsuz bir terim olarak görülür. Hata bir sorundur çünkü bir web sitesinin veya programın işlevselliğini bozabilir ve güvenilirliğine zarar verebilir. Hata sorunları güvenlik açıklarına da neden olabileceğinden, yazılım şirketleri için önemli bir sorundur. Hata sorunu olan müşterilere her zaman bir çözüm sunarak ve hatayı tespit ederek yanıt vermelisiniz. Hatayı tespit etmek her zaman kolay değildir, bu nedenle hata sektöründe uzmanlaşmış yazılım mühendisleri yalnızca bu alandaki hatalarla çalışır.

Yazılım “hatalarını” tespit etmek her zaman kolay değildir. Bu alanda deneyim ve uzmanlığa sahip oldukları için, yazılım mühendislerinden sık sık yardım istenir. Hataları tespit etmenize yardımcı olacak araçları internette de bulabilirsiniz.

  • Birikim
  • Redmine
  • Wweblssuses
  • Trac

Hatalar: Güvenlik Önlemleri

Hatalar kullanıcılar için sorunlara ve güvenlik açıklarına neden olabilir. Yazılımı her zaman kontrol etmek, hatalara karşı korunmanın iyi bir yoludur.

  • Güvenilir Bir Web Hosting Şirketi Seçin
  • Yazılımınızı Güncelleyin
  • Güvenilir E-posta Seçin.