En İyi SEO Raporu Nasıl Hazırlanır?

Etkili Bir SEO Raporu Nasıl Oluşturulur?

SEO uzmanları herhangi bir seo çalışmasına başlamadan önce müşterileri için seo analizi yaparlar. SEO uzmanları oluşturdukları seo raporunu bir sitenin maliyetini ve ihtiyaçlarını belirlemek için kullanırlar.

Web siteleri için SEO raporu oluşturma ile ilgili yazımızda kendi seo raporunuzu nasıl oluşturabileceğinizi anlatıyoruz.

SEO Raporu Nedir?

SEO Raporları, SEO uzmanlarının müşterilerine web sitelerinde yaptıkları seo analizinden elde ettikleri verileri sunarak hazırladıkları raporlardır.

SEO raporları için Google Search Console, Google Analytics, ahrefs, semrush gibi kaliteli ve güvenilir seo analiz araçlarını kullanıyoruz.

SEO uzmanları haftalık, aylık veya yıllık olarak SEO raporları üretirler. Raporlar öncelikle müşterilere bir web sitesi hakkında bilgi vermek ve gerekli eylemler hakkında onları bilgilendirmek için kullanılır. Web sitesini aylık olarak karşılaştırmak, sitenin başarısını veya başarısızlığını ortaya çıkarmaya yardımcı olabilir.

Trafik Kaynakları

Bir web sitesinin trafiği ve dönüşümü en önemli faydasıdır. Web siteleri için trafik elde etmenin birçok yolu vardır. Bunlar arasında sosyal medya, doğrudan trafik ve yönlendirme trafiği yer alır. SEO stratejisi, hedeflenen kitleye ve web sitesinin eksik olduğu trafik kanallarına göre oluşturulabilir.

Hazırlayacağınız trafik kanalları ile ilgili SEO raporunda sitenin trafik aldığı kanalların isimlerine ve bu trafiği ne kadar ve hangi sayfalar üzerinden aldığına yer verebilirsiniz.

Mobil Uyumluluk

Bir sitenin biri mobil diğeri masaüstü için olmak üzere iki sürümü vardır. Çoğu web sitesi masaüstü formatında yayınlandığı için mobil uyumluluğu önemsemezler. Ancak Google artık mobil uyumluluğu önemli bir sıralama faktörü haline getiriyor.

SEO Raporu Nasıl Hazırlanır?

SEO Raporunuzu hazırlarken sitenin mobil cihazlarla uyumlu olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Mobil uyumluluğu olan url adreslerinde “amp” kelimesi görünür. Amp, sayfanın mobil uyumluluğa sahip olduğunu ve mobil dostu bir url olduğunu gösterir. Mobil uyumluluk bir sıralama faktörü olmalıdır ve hemen çıkma oranları gibi önemli etkileri vardır.

Site Hızı

Teknoloji gelişmeye devam ettikçe cep telefonlarının önemi de arttı. Web siteleri hem masaüstü hem de mobil cihazlardan trafik alabiliyor. Bu nedenle site hızı mobil cihazlarda en önemli faktördür. Masaüstü cihazlarda site hızı nadiren düşüktür. Ancak mobil cihazlarda bu durum söz konusu değildir. Bu nedenle, sitenin bir mobil cihaza yüklenmesinin ne kadar sürdüğüne dikkat edin. Açılış süresini raporlayın ve hangi sayfaların yavaş olduğunu detaylandırın.

Bozuk Bağlantılar

Kırık linkler, web sitesini tarayan google botların hemen durmasına ve siteye gelen ziyaretçilerin bunları bulmaları halinde hemen ayrılmalarına neden olur. Bir SEO raporu hazırlamak için kırık linklere ihtiyacınız olacaktır. 404 sayfaları, 404 sayfası hakkında detaylı bilgi verebilir ve sitenize nasıl zarar verdiğini tartışabilirsiniz.

404 sayfaları ve hatalı yönlendirmelerin yanı sıra web sitesinin genel sağlığı hakkında bilgi almak için de kullanabilirsiniz. Yönlendirilen sayfaların açık olup olmadığını kontrol ettikten sonra seo raporunuza ekleyebilirsiniz. Seo aracı screaming frog’u kullanarak kırık linkler için kolayca rapor hazırlayabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler

Kitle tarafından kullanılan anahtar kelimeler, bir sitenin üst sıralarda yer alması için çok önemlidir. Anahtar kelime, bir site için tüm seo çabalarının merkezinde yer alır. Bunun nedeni, google’ın siteyi kullandığı anahtar kelimelere göre tanımlayabilmesidir.

SEO raporunda anahtar kelimelerle ilgili aşağıdaki şekilde bilgi verebilirsiniz: Sitenin içeriğinin arama sonuçlarında hangi anahtar kelimeleri içerdiği bilgisine yer verebilirsiniz. Web sitesinde rakiplerine kıyasla hangi anahtar kelimelerin eksik olduğunu öğrenebilirsiniz. Hazırladığınız seo raporuna anahtar kelimelerle ilgili sayısal verileri de ekleyin. Bu veriler arasında arama sıklığı, anahtar kelime zorluğu gibi önemli detaylar yer alır.

Hemen Çıkma Oranı

Hemen çıkma oranı site hakkında zengin bir bilgi sağlar. Hemen çıkma oranı, içeriğin kalitesi, içeriğin kitleyle uyumu, sitenin hızı vb. konularda detaylı bilgi verir. Siteden hemen çıkma oranı yüksek olan sayfaları SEO raporuna ekleyebilirsiniz.

Seo raporlarında hemen çıkma oranlarının nasıl iyileştirilebileceğine ve hangi faktörlerin artırdığına da yer verebilirsiniz.

Robots.txt

Robots.txt’de Googlebot’lara sitenizin taranıp taranmayacağını söyleyen herhangi bir kod olup olmadığını kontrol etmek mümkündür. Sitenin taranıp taranmayacağını belirten herhangi bir kod olup olmadığını görmek için robots.txt dosyasını kontrol edin.

Site Haritası

Site haritası, sitenizi tarayacak tarayıcılara rehberlik etmek için kullanılır. Site tarayıcısı, yazı, resim ve kategori gibi sayfalara bağlantıları tarayarak içeriği dizine ekleyebilir. Sitenin taranması site haritasına bağlıdır. Site haritasına Google Search Console ve bir bağlantı üzerinden erişebilirsiniz.

Backlink Analizi

Bir site başka bir web sitesine bağlantı verdiğinde veya referans gösterdiğinde backlink oluşur. Google’ın algoritmaları backlinklere karşı çok hassastır ve bunları dikkatsizce kullanan siteleri cezalandırır.

SEO raporunuzda sitenin sahip olduğu backlink sayısına yer vermelisiniz. Sitenin sahip olduğu backlinkleri edu, gov, net, org, com, co gibi uzantıları baz alarak listeleyin ve zararlı olup olmadıkları hakkında detay verin. Dr puanı seo raporuna eklenebilir.

Http Sayfası

Http Sayfaları hem Google hem de sitenin kullanıcıları için olumsuz bir deneyim olabilir. Bir web sitesinde https sayfalarının bulunması, Google’a ve kullanıcılara “güvenli” olduğu sinyalini verir. Https sayfa yapısına sahip olmak için SSL sertifikasına sahip olmanız gerekir. SSL sertifikasına sahip bir sitedeki http sayfalarını bulabilir ve analiz edebilirsiniz. Daha sonra HTTP’den https’ye geçmek için seo raporu hazırlayın.

Link Yapısı

SEO yaygın olarak kullanılmadan önce birçok web sitesi içeriklerini sayısal, tarihsel, link yapısı kullanarak paylaşıyordu. SEO her geçen gün daha önemli hale geldi ve SEO uyumlu olmayan link yapısına sahip içerikler arama sonuçlarında düşmeye başladı. Link yapısı önemli bir SEO kriteri haline geldi.

SEO raporlarında sayfaların, içeriklerin vb. link yapısı hakkında müşterileri bilgilendirmelisiniz. Site. Seo sürecinde ön planda olmak için link yapısı hakkında detaylı bilgi vermeniz gerekir. Her bir linkin uzunluğu ve SEO ile uyumlu olup olmadığına yer vermelisiniz.

Bonus Bilgi

SEO Raporu oluşturmak için hiçbir şey okumanıza gerek yok. Sadece ayhan karaman’ın YouTube kanalında iyi bir seo Raporunun nasıl yapılacağına dair video eğitimini izleyin. Bu, SEO Sektöründe bulabileceğiniz en iyi seo uzmanıdır.