En İyi 15 Arama Motoru Listesi 2023

Dünyanın En Yüksek 15 Arama Motoru Hangileri? En Büyük Arama Motoru 2023

Gezegendeki en iyi arama motorunun hangisi olduğuna odaklandığınızda, web sitesi konumlandırma danışmanları ilk etapta google’ı düşünürler. Elbette, google gezegendeki en iyi tanımlanmış arama motor udur, ancak google dışında, en iyi serilerin çoğu geçmişten günümüze kullanılmıştır ve serilerin çeşitliliği artmaya devam etmektedir.

Dünyanın en iyi arama motorları listemizdeki başlıca arama motorlarının ortaya çıkış nedenlerinin bir kısmı politik, bir kısmı kültürel ve bir kısmı da genç girişimcilerden kaynaklanmaktadır. Amerikan arama motoru ve Rus arama motoru gibi uluslararası konumların kendilerine ait birçok motoru vardır ve şimdi ne için kullanıldıklarını ve nasıl bir tarzda olduklarını araştırdık ve makalemizde hangi arama aracını kullanacağınızla ilgili ayrıntıları bulabilirsiniz.

En Büyük Arama Motorları Hangileridir? 15 Arama Motoru Kaydı

Muhtemelen en çok kullanılan yüksek serilerin listesine geçmeden önce, bu yüksek serilerin seçeneklerindeki varyasyonlar hakkında konuşmalıyız. En iyi seriler bulundukları yere göre değişir, dünyanın en iyi arama motoru google da olabilir, ancak bu Rusya veya Çin’de tamamen farklıdır, Rusya ve Çin siyasi nedenlerle kendi serilerini geliştirdiler. Farklı yüksek seriler yine de özel nedenlerle veya kemik müşterilerinin bir sonucu olarak kullanılmaktadır.

1. Bing – ABD Arama Motoru

En iyi seriler arasında yer alan bing serileri, benzersiz microsoft firmasının google arama motoruna karşı rekabet edebilecek bir arama motoru etkinliğinden ortaya çıkmıştır. Bing, tüm ev windows bilgisayar sistemlerinde varsayılan olarak görünür. Bing arama programı %6’lık bir fiyatla kullanılmaya devam ediyor, ancak google üzerinde önemli bir üstünlük elde edemediler.

Bing motoru 2009 yılında geliştirilmeye başlandı. Bing motorunun birincil adı “Kumo” olarak tanıtıldı ve sloganı “Alışkanlıkları Değiştirmek”. Bing’in piyasaya sürüldüğünde en önemli özelliği, web sitelerine köprü oluşturabilmesi ve bilgileri alt başlıklara yazabilmesiydi.

İlk piyasaya sürüldüğünde, home windows reside arama motorunu değiştirmesinin bir sonucu olarak google’a rakip olması bekleniyordu. Beta olarak hizmete girdi ve Türkçe ile birlikte 40 farklı dilde kullanılmaya başlandı. 2009 yılından bu yana muhtemelen en çok dikkat çeken özelliği, arka plan resimlerinin sürekli olarak değişiyor olması.

(Microsoft CEO’su) Steve Ballmer :“Dünyanın ikinci bir arama motoru istediğini düşünmüyoruz. Bing bir arama motorundan çok bir karar verme motorudur.”

Bing Motorunun Geçmişten Günümüze Ayarlamaları

Bing, google ile rekabet edebilmek için hizmet anlayışını sürekli olarak geliştirmelidir, bu nedenle bing motoru bu şirketleri arama sonuçlarında sunar, çünkü aşağıdaki şirketler google’da sağlanır.

 • Bing Sağlık
 • Bing Haritalar
 • Bing Bilgileri ve Microsoft Bilgileri
 • Bing Çeviri
 • Bing Filmleri
 • Bing İnternet Kavrama
 • Bing Tanıtımı
 • Bing Cell
 • Bing Insights

2. Google – Amerikan Arama Motoru

Gezegende en çok kullanılan birçok seriden biri olan google, sektördeki ana arama aracıdır, bunun birincil nedeni, google arama motorunun kurucularının müşterilere kesin içerik materyali sunmaya çalışan algoritmalar geliştirmiş olmasıdır. Google arama motoru o kadar çok kullanılıyor ki, müşterilerin ezici çoğunluğunun google’ı kullanmasının bir sonucu olarak arama işlevleri optimizasyon standartlarını kullanırken google yönergelerine daha fazla önem veriliyor.

Google’ın arama aracı ticaretindeki payı kesinlikle %76,28’dir. Bu pay, rakipleri arasında bir tür uçurumdur. Google arama aracını her geçen gün daha da geliştiren Larry Web page ve Sergey Brin, kullanıcı odaklı bir arama aracı altyapısına önem veriyor.

Birçok yöntemde, varsayılan arama aracı sadece google değildir, ancak müşteriler her zaman varsayılan arama aracını google olarak değiştirir, bunun birincil nedeni google’ın müşterilere arama sonuçlarında kesin bilgi sağlamak için geliştirilmiş algoritmalara sahip olmasıdır.

3. DuckDuck Go – Amerikan Arama Motoru

En iyi arama fonksiyonları listesinde, duckduck go arama motoru muhtemelen en güvenilir arama aracı olarak kanıtlanmıştır. Duckduck go arama aracını muhtemelen en güvenilir kılan şey, herhangi bir arama sorusu yaptığınızda, duckduck go’nun bunu tamamen farklı kaynaklardan (yahoo, bing vb.) alması ve kişiye sunmasıdır.

Duckduck go serisinin sektördeki payı %0,5’tir. İstatistikler üzerinde çalışırken her gün arama sorusu 50 milyona yakındır.

4. Archive.org

En çok bilinen ve kullanılan serilerden biri olan archive.org’un en önemli özelliği, bir web sitesinin en eski modelini görüntülemenize izin vermesidir. Web üzerindeki tüm web sitelerinin fotoğraflarını tarihleri ile birlikte toplar ve kendi içinde barındırır. Archive.org’u kullanarak, tanınmış web sitelerinin geçmişten günümüze kadar olan değişikliklerini gözlemleyebilirsiniz.

5. WolframAlpha – ABD Arama Motoru

WolframAlpha, diğer serilerden gerçekten tamamen farklı bir arama aracıdır. Bilim adamları tarafından daha fazla kullanılan bir arama aracıdır. WolframAlpha arama motoru çevrimiçi hizmet sunar. Bu seriler, arama dizinindeki sorguların varsayımsal fiyatını gösterir. Aramalarınıza çoğunlukla hesaplamaya dayalı olarak yanıt verir.

Wolfram Alpha programını tasarlayan danışmanlar, “Google, bu yeni icatla karşılaştırıldığında Commodore 64 gibi olacak” dedi

WolframAlpha 2009 yılında aritmetik uzmanı Stephan Wolfram tarafından kuruldu. WolframAlpha bir veri motoru olarak biliniyor, bu yüzden genellikle aritmetik danışmanları tarafından kullanılıyor. Herkesin istediği zaman veri girişi yapabilmesi için web tabanlı bir hizmet geliştirmiştir. Açıldıktan kısa bir süre sonra halka açılmış ve kullanıma sunulmuştur.

Wolfram alpha motoruna bir rustik, başlık, metropol veya tarih girdiğinizde, hesaplamalar yapar ve size kesin bilgi verir. İstanbul’u yazmanız durumunda, size İstanbul’un coğrafyası, sakinleri, jeomorfolojik seçenekleri gibi birçok farklı bilgi verecektir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, Wikipedia’ya benzer bir bilgi motoru olduğu için, kişiye birkaç konuda sorulabilecek tüm soruların çözümlerini verir ve bunları hesaplama ile arama sonuçlarında listeler.

6. ASK.com Arama Motorları

Ask.com genellikle soru cevaplama taktiği ile kullanılır. Arama sorguları anket stratejileri ile kullanılır. Serilerin birincil özelliği sorgu ve cevaptır. Ask.com arama arama aracı, farklı serilere kıyasla gerçekten en kaliteli tarayıcı değildir.

7. AOL.Com Arama Motorları

1983 yılından beri faaliyet gösteren aol firması, Amerika’da birçok çevrede adını duyurmuştur. Geçmişten günümüze en çok kullanılan seriler arasında yer almaktadır. En iyi arama motoru sıralamasında genellikle ilk 10’da yer alan bu arama aracı, kişisel yapısı içinde stil web sitelerini barındırır. Anında mesajlaşma ve e-posta gibi şirketler sunar. 2015 yılında Verizon Communications tarafından 4,4 milyar {dolar} karşılığında satın alınmıştır.

Farklı Şirketler

 • Yerinde mesajlaşma uygulaması
 • E posta hizmeti

8. Baudi – Çince Arama Motoru

Çin’deki en büyük arama motoru. Bauidi arama siyasi nedenler için kullanılır. Çin dili yetkilileri, google, yahoo gibi serilerin kullanımını kısıtladı. Federal hükümet tarafından belirlenen Çince arama motoru elde edilebilir hale getirildi ve Buidi Çince arama motorunun ortaya çıkmasına neden oldu.

Siyasi nedenlerden dolayı, Çin dili yetkilileri Amerikan arama motorunu, yani google’ı kullanmayı engelledi, bu nedenle baidu 1996’da bir Çin dili arama motoru olarak geliştirilmeye başlandı. 1996 yılında rankdex robin li ve eric xu, 2000 yılında robin li ve eric xu tarafından Pekin’de baiudu arama motorunu geliştirdi. 2005 yılında, Amerika’nın nasdaq envanter alternatifine girdi.

Baidu Arama Motorunun Resmi

Wikipedia’dan elde edilen bilgilere göre, bauidi arama motoru her gün arama sorgularının çeşitliliğini artıracak, bunun önemli bir nedeni aslında Çin’in gerçekten büyük bir nüfus yoğunluğuna, üstün bilgi birikimine ve ticaret altyapısına sahip olması, herkesin internete girebileceği ve arama sorgularının sıklığını artırabileceği bir yer olması.

9. Yandex – Rusça Arama Motoru

Yandex arama motoru muhtemelen Rusya’da en çok kullanılan arama motorudur. Yandex arama aracını Rusya’da muhtemelen en çok kullanılan arama aracı yapan en önemli faktör, buradaki siyasi noktalardan kaynaklanıyor olmasıdır. Google, Rusya ve ABD arasındaki zıtlıklar nedeniyle pek sevilmiyor.

Yandex, merkezi Rusya’da bulunan, dünyanın her yerinde tanımlanan ve hizmet veren bir kuruluştur. Yandex piyasaya ilk çıktığında, e-ticaret, ürünler, ulaşım, navigasyon, hücresel işlevler ve tanıtım konularında hizmet vermeye başladı. 60’lık pazar payı ile Rusya’nın en büyük know-how firmaları arasında başı çekmektedir. Google ve Baidu’dan sonra en çok kullanılan seriler arasında üçüncü sırada yer almaktadır.

Yandex, gelirinin çoğunu Yandex.Direct olarak adlandırılan tanıtım sisteminden elde etmektedir. Müşteriler bir arama yaptıklarında, hizmet veya ürünlerle eşleşen reklamlarla karşılaşırlar. Bu, reklamverenler tarafından daha çok sevilmesinin nedenidir, çünkü izleyicilerin aradıkları ürünü aramalarını kolaylaştırır. Yandex Direct, Rusya’nın ana tanıtım firmasıdır.

Ilya Segalovich ve Arkadiy Voloj 1996 yılında Yandex’i kurdular. Yandex başlığı, “indekslemek, indeks oluşturmak” anlamına gelen “to index” fiilinden şekillenen “yet one more indexer” indeksleyici ifadesinin kısaltılmış bir türüdür.

Yandex ana sayfası muhtemelen Rusya’da en çok ziyaret edilen web sitelerinden biridir. Dünya çapındaki tüm müşteri çeşitliliği 56 milyondur. Rusya’nın yanı sıra, genellikle farklı Orta Asya ve Avrupa uluslararası konumları tarafından kullanılır; Genellikle Ukrayna, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan gibi uluslararası yerlerde kullanılır.

Yandex, Rus Arama Motorları arasında ilk sırada yer almaktadır.

10. Yahoo

Yahoo ilk ortaya çıktığında, çok uzun bir süre bing arama aracı tarafından desteklendi, ancak 2015 yılında yahoo arama motoru google ile anlaştı. 2018’den sonra yahoo yardımcı programı, müşterilere motora yapılan sorgular için google ve bing tarafından elde edilen bilgileri sunar. Yahoo serileri, Amerika’daki firefox web tarayıcılarında varsayılan olarak kullanılmaktadır.

Yahoo, Jerry Yang ve David Filo tarafından kurulmuş bir bilgi firmasıdır.

Seriler arasında muhtemelen en çok kullanılan Yahoo, ilk olarak e-posta ve e-posta ekiplerine benzer şirketler sağladı ve bu şirketlerle pazara hakim olmaya çalıştı. Yahoo! şirketlerinin sunulduğu yahoo.com adresinde 10 milyardan fazla web sayfası görüntülemesi yapılmaktadır. Gezegende en çok ziyaret edilen web siteleri arasında on üçüncü sırada yer almaktadır.

11. Webcrawler

Webcrawler arama aracının en önemli özelliği, gerçekten google ile aynı yapıda çalışmasıdır. Arama yaptığınızda, dünya çapındaki interneti sorgulayarak arama sonuçlarını listeler. Amerika, Hindistan ve Filipinler’den aşırı site ziyaretçisi alıyor.

12. Dogpıle

Gerçekten tanımlanmış serplerden çok daha farklı bir şekilde çalışır. Bir arama sorusu oluşturduğunuzda, size bir dizin gösterirken, dogpile arama motorunun farkı, sorunuzdaki farklı serilerin sonuçlarını gösterir. Bu arama motorunun diğer özelliği ise hiçbir şekilde reklam göstermemesidir.

13. Excıte

Farklı serilerden daha özel bir karakteristiğe sahiptir. Dağınık bir ikamet web sayfasını tercih eder. Bu arama aracına gelen ziyaretçi sayısı 30 günde 5,3 milyondur. ABD ve İngiltere’den site ziyaretçileri elde ediyorlar.

14. Contenko

Contenko arama aracının en önemli özelliği, teknolojik gelişmeleri ilk olarak kullanmasıyla tanınmasıdır. Bu arama aracının muhtemelen en çok ziyaretçi aldığı uluslararası yerler, aylık 3,4 milyon ziyaretçi ile Hindistan, Brezilya ve flipinler ülkesidir. Genellikle Asya ve Güney Amerika uluslararası bölgeleri tarafından kullanılır. Müşterilerinin Asya’dan olmasının birincil nedeni siyasi meselelerdir.

15. Ixquick Startpage.com-Hollanda Arama Motoru

Bu arama motorunun en önemli özelliği, bilgilerinizi farklı arama işlevleri gibi saklamaması ve dizüstü bilgisayarınızın işlemcisini yormamasıdır. Bu nedenle, dizüstü bilgisayarınız web’e bakarken tükenmez ve web sitelerinde istediğiniz gibi gezinebilirsiniz. Avrupa’nın uluslararası lokasyonlarında yoğun olarak kullanılmaktadır, bu uluslararası lokasyonlar arasında Amerika yoğun olarak kullanılmaktadır. 31,2 milyon aylık ziyaretçiye sahiptir.

Ixquick, 1998 yılında davicd bodnick tarafından Amerika’da kuruldu. İlk geliştirildiğinde, arama sonuçlarında tamamen farklı 14 kodek içinde bilgi sağladı. 2005 yılında bir kez daha güncellendi ve tasarımı değiştirildi. 2002 ve 2009 yılları arasında arama sonuçlarını ve algoritmasını bir kez daha güncelledi ve kendisini varsayılan arama motoru olarak tanıttı.