10 Adımda WordPress SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

En kolay WordPress SEO ayarları nasıl yapılır?

Eğer bir WordPress siteniz varsa ve arama dizininde rakiplerinizin önüne geçmek istiyorsanız biraz SEO çalışması yapmanız gerekecektir. WordPress için seo ayarları. WordPress seo ayarlarını yapmanıza yardımcı olacak eklentiler listemiz. Bu size zaman kazandıracak ve rakiplerinizle rekabet etmenizi kolaylaştıracaktır. WP ayarları hakkında bilmeniz gereken her şeyi içeren bir makale hazırladık.

WordPress SEO Nedir

WordPress SEO, google arama sonuçlarında en yüksek sıralamayı elde etmek için wordpress web sitelerini optimize etme yöntemidir. URL, kategori, içerik, güvenlik ve site hızı gibi faktörleri içerir.

WordPress SEO nasıl çalışır?

WordPress SEO çalışması diğer web sitelerine göre çok daha kolay yapılabilmektedir. WordPress gelişmiş altyapısı ile her seviyede düzenleme ve geliştirme imkanı sunar. WordPress The o çalışmasıyapmak için öncelikle wordpress seo ayarını yapmak önemlidir çünkü bunlar web sitenizin temeli olacaktır. Ayrıca arama sonuçlarında üst sıralarda yer alma kriterlerinin tutarlı olmasını sağlayacaktır.

WordPress SEO Nasıl Kurulur?

Arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almak, trafiği artırmak ve daha fazla müşteri dönüştürmek istiyorsanız google seo yönergelerine uymanız gerekir. Bu öğeler wordpress için Seo ayarları için gereklidir. Seo uyumlu bir tasarıma sahipse Google web sitenizi daha üst sıralarda gösterecektir.

SEO Uyumlu tema kullanın

WordPress diğer yazılımlara göre daha basit ve kullanımı daha kolaydır. Kullanım kolaylığı, istenilen herhangi bir tasarımla değiştirilmesini kolaylaştırır. Bu nedenle wordpress temaları tasarım açısından başı çekmektedir. WordPress temaları sektöre ve ihtiyaçlara göre çeşitlilik gösterir. Seo uyumluluğu, bir wordpress temasının arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olması için önemlidir. Peki, bir wordpress şablonunun seo uyumlu olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz? Aşağıdaki hususları kontrol edebilirsiniz.

 • Hızlı yükleme
 • Kullanıcı Deneyimi Uygun Olmalı
 • Yapısal verileri kullanmak iyi bir fikirdir
 • WordPress Eklentileri Site Haritası Ekle ile uyumlu olmalıdır

Görselleri Optimize Edin

Google’ın son güncellemeleri, site hızını etkileyen faktörlerin seo puanını etkileyebileceğini gösterdi. Görseller site hızı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Görselleri sıkıştırarak sitenizi hızlandırabilirsiniz. Aşağıda web sitenizdeki görsellerin boyutunu küçültmek için kullanabileceğiniz bazı eklentiler yer almaktadır.

 • Smush
 • ReSmush Pro
 • Kısa Piksel

Google Arama Konsolu

Web sitenizin google arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını istiyorsanız Google hizmetleri her zaman sizin yararınızadır. Google Search Console, web sitenizin kapsamına, sorunlarına, site haritalarına, bağlantılarına ve performans raporlarına bakarak analiz yapmanızı sağlar.

WordPress Güvenlik Eklentilerini Kullanın

WordPress sitenizin güvenliğinin yanı sıra arama motoru sonuçlarındaki sıralaması konusunda da endişelenmelisiniz. Çünkü kötü niyetli kişiler veya rakip web siteleri tarafından saldırıya uğrayabilir. Olumsuz olayların önüne geçmek için wordpress güvenlik eklentilerini kullanmalısınız.

 • Wordfence
 • Hepsi Bir Arada WP güvenliği
 • Sucuri Güvenlik
 • iThemes Güvenlik

Kategorileri ve etiketleri kullanın

Sitenin sayfalarını ve içeriğini kategorize ederek ve konulara etiketler atayarak WordPress siteniz için SEO dostu bir yapı oluşturabilirsiniz. Web sitenizdeki konuları kategorize ederek ziyaretçileriniz için kullanıcı deneyimini iyileştirebilirsiniz.

Site içi linkleme yapın

Web sitenizin içerikleri arasında bağlantı görevi gören iç linkleme yapısı, sitenizin gezinme süresini ve oturum sayısını artırırken, sitenizi tarayan googlebot’lara da doğru sinyalleri gönderecektir. Web sitenizde doğru iç bağlantıları kullanırsanız, hedeflemek istediğiniz anahtar kelimeler için arama sonuçlarında üst sıralarda veya üst sıralara yakın olduğunuzu fark etmezsiniz.

Site hızını optimize edin

Site hızının Google ve kullanıcıları için önemli olduğunu herkes biliyor. Özellikle yavaş sitelerin arama motoru sonuçlarından çıkarıldığı artık bilinen bir gerçek. Arama motoru sonuçlarında üst sıralarda görünen sitelerin yüklenmesi ve açılması genellikle çok hızlıdır. Bu eklentileri kullanarak sitenizin hızını optimize edebilirsiniz.

 • WP-Rocket
 • Lite Hız Önbelleği
 • WP Fastest Cache
 • W3 Toplam önbellek

WordPress SEO eklentilerini kullanın

WordPress’te SEO için bir eklenti kullanımı şarttır. SEO eklentileri, siteniz için içerik hazırlarken içeriği arama sonuçlarında sıralamanızı sağlar. WordPress mağazasında çok çeşitli seo eklentileri bulabilirsiniz.

SEO uyumlu URL Yapıları Kullanın

Google, anahtar kelime içeren ve seo ile uyumlu url yapılarına öncelik verir. Bu url yapıları arama sonuçlarında üst sıralarda çıkacaktır. Google ile url’nizi uyumlu hale getirmek için wordpress link bölümünden url’nizi optimize etmelisiniz.

Sitenizi İndeksleyin

WordPress siteleri genellikle kurulum sırasında noindex olarak işaretlenir ve kullanıcılar sitenin arama sonuçlarında görünmemesinden şikayet eder. Genellikle sorun wordpress’in ayarlar bölümünden sitenizi kapatmanızdan kaynaklanır. Sitenin dizine girmesine izin vermek için bölümü açın.

WordPress ayarlarını optimize etmek için kullanabileceğiniz bazı eklentiler

WordPress SEO eklentilerinin listesi aşağıdadır. Bunlar, herhangi bir kod bilmek zorunda kalmadan optimizasyonlarını optimize etmek için herkes tarafından kullanılabilir. Bu eklentiler, web sitenizi arama motoru sonuçları için optimize etmenize yardımcı olacaktır. İşte seo için wordpress kurmanıza yardımcı olacak bazı eklentiler.

Sıralama Matematiği

WordPress sitelerinde kolaylıkla SEO yapabilirsiniz. Ancak kullanabileceğiniz çeşitli araçlara sahip bir eklenti kullanarak bunu daha kolay hale getirebilirsiniz. Rank Math Seo eklentisi wordpress seo seçenekleri oluşturmak için kullanılabilir.

Rank mat seo, seo uyumlu olurken içeriğinizi optimize etmenize yardımcı olacaktır. Bu eklenti ile site haritası veya robots.txt oluşturabilir ve rakiplerinize karşı rekabet edebilirsiniz.

Rank Math SEO Özellikleri

 • Bir site haritası oluşturun
 • Robots.txt dosyalarının oluşturulması
 • İçerik optimizasyonu
 • 404 Monitor için kontrol aracı
 • Site seo analizi
 • Breadcrump
 • Global seo ayarları
 • Bölgesel seo ayarları
 • Kategori, etiket ayarları
 • Sayfalar, gönderiler ve kategoriler için dizin ayarlarını yapın
 • Şema ayarı

Lite Hız Önbelleği

WordPress SEO ayarlarını yaparken ikinci en önemli faktör sitenizin hızıdır. Kullanıcılar ve Googlebot’lar siteniz hızlı yüklenmezse sitenizi terk edebilir. Sonuç olarak, sıralamalar zarar görebilir. Lite speed caching eklentisini kullanarak sitenizi optimize edebilirsiniz. Web sitenizin hızlı açılmasını ve google için değerli olmasını istiyorsanız, site hızını optimize etmek için lite speed caching eklentisi kullanılabilir.

Lite Speed Cache Özellikleri

 • Önbelleğe alma, siteyi hızlı bir şekilde açmanızı sağlar.
 • Görselleştirme
 • Sayfa Optimizasyonu
 • CSS Sıkıştırma
 • Javascript Sıkıştırma
 • Tembel Yük

Kalkan Güvenlik

Shield güvenlik eklentisi web sitenizin güvenliğini sağlamanıza yardımcı olabilir. Shield güvenlik eklentisi, WordPress seo kurarken sitenizi korumanıza yardımcı olabilecek birçok özelliğe sahiptir.

 • Web sitenize giriş yaparken iki faktörlü kimlik doğrulama sunar.
 • Üyelerinizi ve web sitesindeki eylemlerini denetleyebilirsiniz.
 • Bu araç sitenizdeki virüslü eklentileri, dosyaları ve temaları düzeltebilir.
 • WordPress yönetici paneline farklı bir giriş url’si üzerinden erişilebilir.

AMP Mobil Uyumluluğu

Google’ın son güncellemeleri mobil uyumluluğun önemini göstermiştir. WordPress seo için eklentiyi yüklemek web sitenizi mobil uyumlu hale getirmenizi sağlayacaktır.

Mobil Uyumluluk Özellikleri

 • Kullanıcı memnuniyeti sağlar.
 • Sıralamalarda yükselir.
 • Bu SEO için faydalıdır.

İçindekiler Tablosu

Kullanıcılarınız için hazırladığınız uzun bir makaleniz varsa ve onları yönlendirmek için başlıklara ihtiyacınız varsa, bu eklenti kullanıcılara başlıkları kullanarak makaleye göz atma seçeneği sunmanıza izin verecektir. Bu eklenti, kullanıcıların ihtiyaç duydukları başlıkları seçerek makalede gezinmelerini sağlar.

Redection

Web siteniz büyüdükçe onu yönetmek zorlaşabilir. Bu da zararlı 404 hatalarına yol açabilir. 404 sayfalarıyla karşılaşan ziyaretçiler sitenizi anında terk edecek ve hemen çıkma oranlarını artıracaktır. Bunun olmasını önlemek için 404 sayfalarını 301 kodu kullanarak yeniden yönlendirebilirsiniz. WordPress SEO ayarlarının bir parçası olan Redrection eklentisi ile kodlanmış 404 sayfalarını 301’lere yönlendirebilir ve hemen çıkma oranlarını düşürebilirsiniz.

Realy Simple ssl

Güvenli olmayan bir uyarı alırsanız, kullanıcılar ayrılabilir. SSL, Google SEO için bir zorunluluktur. Kullanıcılara web sitenizin güvenli olduğunu göstermek için bir ssl sertifikasına ihtiyacınız var. Ssl eklentisini kullanarak kolayca ssl sertifikası alabilir ve rakiplerinizi uzak tutabilirsiniz.

Smush

Görselleri web sitenize yüklediğinizde büyük bir sorun olabilir. Çok fazla yer kaplarlar ve bu da yükleme süresini yavaşlatabilir. Yerden tasarruf etmek ve web sitenizin daha hızlı açılmasını sağlamak için görselleri optimize edebilirsiniz.

Google Site Kit

Bu eklenti, WordPress SEO ayarlarını yapıyorsanız kullanışlıdır. Google Analytics, Search Console ve Adsense hesaplarına erişmenizi sağlar. Bu eklenti, web sitenize gelen anahtar kelimeleri ve trafiği search console üzerinden izlemenizi sağlar. Analytics hesabınızı bağlayarak kullanıcıların sitenizde ne kadar zaman geçirdiklerini ve hangi cihazları kullandıklarını görebilirsiniz.

WordPress SEO ayarları önerileri

Hiç kod bilmeseniz bile wordpress sitenizi arama motorları için optimize edebilirsiniz. Bu eklentileri doğru şekilde kullanırsanız olumlu sonuçlar alabilirsiniz, ancak sitenizi arama dizininde üst sıralara taşımak için yeterli olmayabilir. Sitenizi arama motoru sonuçlarına göre optimize etmek için göz önünde bulundurmanız gereken birkaç önemli faktör vardır. Aşağıda wordpress seo için en önemli faktörleri sıralıyoruz.

 • Özgün ve seo uyumlu içerik
 • En iyi başlıklar
 • Meta etiketleri
 • Anahtar Kelimeler
 • İlgili Terimler
 • Anahtar kelimeler URL yapısına dahil edilmelidir
 • Geri bağlantılar doğal bağlantılardır
 • Sitenizi hızlandırın
 • Saha güvenliğine dikkat
 • Gereksiz sayfaların barındırılması önerilmez
 • Bir site haritası oluşturun
 • Bir robots.txt Dosyası Oluşturun
 • Google araçları sitenizi analiz etmenizi sağlar.

WordPress SEO Ayarları Neil Patel

Neil-patel videosu wordpress ayarları için harika bir kaynaktır. Farklı wordpress ayarlarını uygulamanıza yardımcı olacaktır.