Instagram SEO Nasıl Yapılır? Instagram SEO Rehberi 2023

Instagram SEO nedir Instagram SE0 nasıl yapılır?

Instagram’ın önemi her geçen gün artıyor. Instagram artık kişisel profillerde e-ticaret ve bloglara ev sahipliği yapıyor. Instagram’ın büyümesi Instagram Seo çalışmasını da ortaya çıkardı.

Instagram SEO çalışması yaparak Instagram marka bilinirliği, etkileşim ve takipçi elde edebilir. Bu makale Instagram hesabınızı optimize etmenize yardımcı olacaktır. Instagram SEO çalışması yapmak için kullanabileceğiniz tüm teknikleri bir araya getirdik.

Instagram SEO Nedir

Instagram Seo hesabını e-ticaret veya blogger kullananlar gibi kullanıcı kitlesine hitap edecek şekilde optimize etmek önemlidir. Onlara kolaylıkla ulaşılabilir.

Instagram seo e-ticaret hesapları tarafından kullanılır. Hedef kitlelerini çekmek ve satış yapmak isterler, bu yüzden platformlarının algoritmasına göre çalışırlar.

Instagram SEO Optimizasyonu: Faydaları

 • Hedef kitlenize ulaştınız
 • Beğenileri Artırın
 • Takipçilerinizi Artırın
 • Marka Farkındalığı
 • Web sitesi trafiği Sağlayıcılar tarafından sağlanır
 • E-ticaret Profilleri Dönüşümleri Artırıyor

Instagram SEO Nasıl Yapılır?

İnstagram seo araması yapmak kafa karıştırıcı sonuçlara yol açabilir. Seo ekibinin web sitesi gereksinimleri doğrultusunda instagram için seo teknikleri listesi hazırladığını göreceksiniz.

Instagram hesabınızı optimize etmek istiyorsanız, bir e-ticaret hesabı mı yoksa blog hesabı mı olduğunu belirleyin. Optimizasyon süreçleri ikisi arasında farklılık gösterebilir.

1. Kullanıcı Adı Seçin

Instagram hesabınızı optimize ederken ilk baktığımız şey kullanıcı adıdır. Anlaşılması kolay olmalı ve arama sonuçlarında görünmenizi sağlamalıdır.

Bir web siteniz varsa hem instagram hem de web aramalarında kolayca bulunabilmesi için sitenizin adını ve alan adı uzantısını ekleyin. Bir web siteniz varsa, insanların sizi instagramda bulmasını kolaylaştırmak için sitenizin alan adı uzantısını ve adını ekleyin.

2. Biyografi Ekle

Biyografi bölümünü optimize etmek Instagram hesapları için çok önemlidir. Biyografi alanı, profiliniz veya işletmeniz hakkında doğru bilgileri eklemeniz gereken yerdir. Verdiğiniz bilgiler, hedef kitlenizin dikkatini çekmek ve güvenlerini artırmak için çok yararlıdır. Profesyonel bir Instagram hesabının biyografisi, işletmenin sunduğu hizmetleri yansıtmalıdır. Şirketinizden hizmet almak isteyen müşterilerin sıkça sorduğu soruların yanıtlarını biyografiye ekleyin.

 • Telefon Numarası
 • Posta Adresi
 • İş Adresi
 • İşletmenin Hizmet Bilgileri
 • Çalışma saatleri
 • İş Sektörü
 • Adresi Websites
 • Ürünleriniz: Bilgi
 • İş Sloganı

3. Görüntü Optimizasyonu

Diğer Instagram hesaplarıyla rekabet edebilmek için yüksek kaliteli görsellere sahip olmak önemlidir. Bu görseller Instagram hesabınıza daha fazla ziyaretçi çekmenize yardımcı olabilir. Aşağıda görsellerinizi nasıl optimize edebileceğiniz hakkında bilgi verdik. Talimatları doğru şekilde uygularsanız, görsellerinizin etkileşim yaratabildiğini göreceksiniz.

 • Profesyonelliğinizi yansıtan yüksek kaliteli görseller seçtiğinizden emin olun.
 • Sattığınız ürünler veya tartıştığınız konular hakkında ayrıntılı bilgi vermek için görselleri kullanın.
 • Harekete geçirici mesajlar kullanarak hesabınızın ve ürünlerinizin ilgi çekmesini sağlayın.
 • Görsellerinizin anlattıkları konuyla ilgili olduğundan emin olun.
 • Görselleri profesyonelce hazırlayın.
 • Resimlerinizde ne yakaladığınızı açıklamak için birkaç cümle yazın.
 • Yana kaydırma, resimlerinizi görüntülemenin harika bir yoludur.

4. Hastagh Optimizasyonu

Instagram’da Igtv videolarını, video makaralarını veya görüntüleri paylaşırken hastagh kullanın. Ancak hangi hastagleri ne miktarda kullanacağınıza dikkat etmelisiniz. Kullanmak için bir hastag seçiyorsanız, paylaşacağınız konuyla ilgili hastag’ler eklediğinizden emin olun. Ayrıca bu hastagleri kaç kişinin takip ettiğini ve kullanım sıklıklarını da analiz etmelisiniz. Seçtiğiniz hastagleri kullanarak sayfanıza daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz.

İdeal hastag sayısı 10-15’tir. Bundan fazlasını kullanırsanız Instagram çalışmanızı spam olarak değerlendirecektir. Paylaşımlarınız Hastagh’i takip edenlerde görünmez.

5. Gönderi Açıklamaları

Yapabileceğiniz en kötü şey, gönderilerinizi açıklama yapmadan paylaşmaktır. Açıklamalarınızı gönderiniz hakkında detaylı bilgi verecek şekilde paylaşın. Açıklama bölümünüze daha fazla bilgi eklediğinizde kullanıcıların içeriğinize olan ilgisini artırabilirsiniz.

6. Mesajlarla Etkileşim Kurun

Takipçilerinizle bir bağ kurmak istiyorsanız, hesabınıza gelen mesajlara özen göstermeniz gerekir. Hesabınıza gelen mesajlara ilgi gösterirseniz takipçilerinizin güvenini kazanırsınız. Eğer bir blog yazarıysanız, paylaşımlarınız veya ürünleriniz hakkında aldığınız mesajlara ilgi gösterin.

7. Reklam

Instagram SEO için reklam vermek, hesabını yeni açan veya hizmetlerini tanıtmak isteyen Instagram hesapları için etkili bir yöntem olabilir. Reklam, yeni kitlelere ulaşmanızı ve profilinize ziyaretçi çekmenizi sağlar. Hesabınızın hedeflediği kitlenin ve paylaşımın reklam için uygun olup olmadığının farkında olmalısınız.

 • Çekici Görseller Kullanın
 • Eylem çağrılarını kullanın
 • Hedef kitlenize reklam verin
 • Konumunuzu Belirleyin
 • Ayrıntılı Açıklamalar Verin
 • Mesajlar Hemen Alındı

8. Kullanım Konumları

Instagram gönderileriniz aracılığıyla hedef kitlenizi hedeflemek için konum seçeneklerini kullanabilirsiniz. Konumunuzu veya hedeflemek istediğiniz konumu konum seçeneklerine eklemeniz yeterlidir. Konumunuzu çok sık değiştirmeyin ancak bu konum odaklı Instagram gönderilerini kontrol ederek hedef kitlenize manuel olarak ulaşmayı unutmayın.

9. Profilinizi herkese açık tutun

Herkese açık bir profil, kullanıcıların hesabınızı önerilerde listelendiğini gördüklerinde veya aradıklarında ürünlerinizi ve içeriğinizi keşfetmelerini ve bunlara göz atmalarını sağlayacaktır.

10. Etiketleme Stratejisi

İçeriğinizin bulunduğu sektördeki diğer kişi veya işletmeleri etiketleyerek dikkat çekebilir ve takipçi kazanabilirsiniz. İnstagram arama motoru optimizasyonu için etiketleme yaparken büyük hesapları kullanmak daha faydalıdır. İnstagram SEO çalışmalarınız sırasında büyük markaların dikkatini çekmek için etiketlemeyi kullanın.

11. Bağlantı Ekle

Bu 10.000 takipçi kuralı yakında kaldırılıyor. Bu kural kaldırıldıktan sonra gönderilere bağlantılar ekleyerek, kitlenizi web sitenize veya satış yaptığınız platforma yönlendirebilirsiniz. Müşterileri dönüştürmek veya bir işletmenin reklamını yapmak için değerli bir stratejidir.

Etkinlikler Düzenleyin

Dönüşümleri artırmanın en iyi yolu etkinliklerdir. İlgi çeken yarışma tarzı etkinlikler oluşturarak dönüşümler artırılabilir.

13. İlgili Hesapları Satın Alın

Rakiplerinizi elemek için sektörünüzde veya sektörünüzdeki Instagram hesaplarını satın alın. Ayrıca bu hesaplara kendi kitlenizi de ekleyebileceksiniz.

14. Paylaşım Makaraları Videoları

Makaralı videolar paylaşmak Instagram seo’nun en önemli yönüdür. Bütçeniz yoksa makaralı video paylaşarak reklam vermekten daha fazla görüntüleme elde edebilirsiniz. Güncel ve ilginç konularda makara videolar oluşturmalısınız. Bu makara videoların sonunda da etkileşimi teşvik eden mesajlar olması gerekir.

15. Anahtar Kelimeler Kullanın

Sosyal medya platformları da içerik hazırlama sürecinin bir parçasıdır. Web sitesi içeriğindeki anahtar kelimeler değerli ve önemlidir, ancak bu kadar önemli değildir. Instagram gönderilerinizden en iyi şekilde yararlanmak için her zaman bir anahtar kelime kullanmalısınız. Eğer ürün satıyorsanız, ürünün anahtar kelimesini ne kadar sık kullanırsanız, hesabınız google ve instagram arama sonuçlarında o kadar üst sıralarda çıkacaktır.

Ücretsiz Instagram SEO Araçları Edinin

İşte instagram analiz araçlarını içeren bir liste. Bu araçları rakiplerinizin profillerini analiz etmek ve hakkınızda daha fazla bilgi edinmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca, Instagram’da hangi anahtar kelimelerin en popüler olduğunu öğrenebilirsiniz. İşte içeriğinizi oluşturmak için kullanabileceğiniz anahtar kelimelerden bazıları. Rekabetinizi analiz etmenize yardımcı olacak Instagram Seo Araçları

Instagram Anahtar Kelime Bulucu & Instagaram Hastagh Bulucu

Instagram içeriğinizin veya reklamınızın Google tarafından bulunması önemlidir. Tıpkı web sitesi seosunda olduğu gibi, Instagram optimizasyonu da anahtar kelime seçimiyle geliştirilir. Aşağıda bir anahtar kelime listesi hazırladık. Instagram Anahtar Kelime Bulucu Kendi öğelerinizi listeleyebilirsiniz.

 1. Anahtar Kelime Aracı Io : Anahtar kelime aracı, siteler, amazon ve instagram anahtar kelime bulucu için popüler bir anahtar kelimedir. Bu araç ile instagrama reklam verirken eklemek istediğiniz anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz.
 2. Influencer marketing hub Instagram Hashtag generator Anahtar kelime aracı Instagram hastaglerini bulmak için kullanılabilir, ancak hastagh izleme özelliği de hastaglere bir anahtar kelime değeri verir. Marketing Hub instagram aracı, kullanışlı bir instagram anahtar kelime bulucusudur.
 3. Tüm Hashtag Instagram anahtar kelime Bulucu Hem anahtar kelimelere hem de hastaglere odaklanmanızı öneririz. Kullanıcıların takip ettiği hastagler adeta anahtar kelime gibidir. Bu araç bir instagram arama motoru olarak kullanılabilir.
 4. Bu araç Instagram içeriğinizle alakalı hastagleri bulmanıza yardımcı olabilir.
 5. Instagram için en iyi anahtar kelimeleri ve hastagleri bulmanıza yardımcı olan bir araç olan Ingramer, mevcut en kullanışlı araçlardan biridir. Yapay zeka destekli bir altyapıya sahip olması en iyi anahtar kelimeleri ve hastagleri seçmenize yardımcı oluyor.
 6. Photerloo Instagram Hashtag & Keyword Generator: Yapay zeka destekli bu Instagram hashtag bulucu, Instagram ve sosyal medyayı seo açısından analiz etmek için kullanılabiliyor. Bu araç, diğer platformlarda paylaşılabilecek fotoğraflar eklemenize olanak tanır. Ayrıca fotoğrafınız için anahtar kelimeler de önerebilir.

Instagram Seo araçlarının listesi

Aşağıdaki liste Instagram seo yaparken rekabetinizi analiz etmenize yardımcı olacaktır. Rakiplerinizle aynı taktikleri kullanarak arama sonuçlarını iyileştirebilirsiniz.

 • Collecto
 • IconoSquare, Statigram’ın halefidir.
 • lnk365
 • Instagram’da Ara
 • Kalkış
 • Like2Buy/Inselly
 • Websta (Eski adıyla Webstagram).
 • Twtrland
 • Latergram.me
 • RePost