Hreflang Etiketi Nedir? Hreflang Etiketi Nasıl Kullanılır?

Hreflang nedir? Hreflang nasıl kullanılır? Bir Web Sitesine Hreflang Nasıl Eklenir

Hreflang özelliği, web siteleri tarafından Google’a hedeflenen dil ve bölge hakkında bilgi vermek için kullanılır. Hreflang Etiketi Web siteleri, farklı coğrafi bölgelerde arama yapan kullanıcılar için görünebilir. Hreflang etiketleri, hedef kitlenize ulaşmanıza veya bölgeniz dışındaki diğer dilleri hedeflemenize yardımcı olabilir. Bu makaledeki hreflang etiketlerinin anlamı nedir? Aşağıda hreflang etiketini nasıl kullanacağınıza ve sitenize nasıl ekleyeceğinize dair içerikler bulacaksınız.

Hreflang Nedir?

Hreflang etiketleri, bir web sitesinin dilinin ve konumunun hem ulusal hem de uluslararası bölgelerde Google’a iletilmesini sağlar. Hreflang etiketleri dil ve konum hedeflemek için kullanılır.

Hreflang, uluslararası çalışmalar yürüten e-ticaret siteleri için çok önemli bir etikettir, çünkü web siteleri lokasyon bazlı arama sonuçlarında görünecektir. Ancak Türkiye’deki bir e-ticaret sitesi uluslararası hizmet veriyorsa, Türkiye dışındaki diğer lokasyonları da etiketlemeli ve Türkçe dışındaki dilleri de eklemelidir.

Dil ve konum etiketlerinin birçok etkisi vardır. Hreflang, arama motoru optimizasyonunun önemli bir parçasıdır. Rakiplerinizle konumunuz için arama sonuçlarında rekabet edebilmek için dil ve konum etiketlerine sahip olmanız gerekir.

Hreflang etiketleri kopya içerikten kaçınmanıza yardımcı olur. Google, web sitenizde farklı dillerde bir sürüm bulursa içeriğinizi kopya olarak işaretleyecektir. Canonical ve hreflang etiketi kullanırsanız kopyalama sorunu yaşamazsınız.

Hreflang SEO İlişkisi

Hreflang’ın sıralamalar üzerinde büyük bir etkisi yoktur, ancak etkinliği büyük ölçüde web sitenizin hedef kitlesine bağlıdır. Bulunduğunuz bölgenin dışından ziyaretçi çekmek veya uluslararası bir çalışma yürütmek istiyorsanız hreflang etiketini kullanmanız gerekecektir. Bu etiketleri kullanarak hedef kitlenize istediğiniz dilde ve istediğiniz yerde ulaşabilirsiniz.

Hreflang & Canonical arasındaki ilişki nedir?

Hreflang etiketinin uluslararası alanda hizmet sunan siteler tarafından kullanılması gerektiğini birçok kez belirttik. Etiket eklemeyi planladığınız sayfada zaten bir canonical kodu varsa, o sayfa için hreflang kodlarını kullanmayın 🙂

Google, web sitenizin birden fazla dilde veya ülkede sürümü varsa rel=”canonical” kullanmamanızı önerir. Bir sitenin tek bir dil veya ülkedeki tek bir sürümü için kullanmak mümkündür.

Hreflang Nasıl Kullanılır? Hreflang Etiketi Nasıl Eklenir?

Hreflang bir web sitesine birçok farklı şekilde eklenebilir. Bu makale size hreflang etiketlerini üç farklı şekilde nasıl ekleyeceğinizi gösterecektir.

Hreflang etiketi eklemenin birkaç yolu vardır. Kullanacağımız ilk yöntem http başlığıdır. Basit ve kolay bir yöntemdir ve genellikle html yöntemini kullanmakta başarısız olan kişiler tarafından kullanılır.

Farklı dosya türlerindeki dosyalarda eğer html kodlu bir blogunuz yoksa http başlığı kullanılabilir.

Aşağıda http başlığını içeren bir hreflang örneği bulunmaktadır.

HTTP/1.1 200 OK
Content-Type: application/pdf
Link: <https://www.seodefteri.org/en/seo-metrics.pdf>; rel="alternate";hreflang="en"

Http dosyalarının başlıkları İngilizce olarak gösterilmiştir. Yukarıdaki dosya biçimini kullanarak hem html hem de HTTP dosya biçimlerini ekleyebilirsiniz.

HTTP/1.1 200 OK
Content-Type: application/pdf
Link: <https://www.seodefteri.org/en/seo-metrics.pdf>; rel="alternate";hreflang="en-gb", <https://www.seodefteri.org/us/seo-metrics.pdf>; rel="alternate";hreflang="en-us",

Farklı dillerde veya konumlarda kullanmak istiyorsanız hreflang etiketinden sonra virgül ekleyin. Sayfanın en altına devam edin.

Hreflang Etiketi, Html Etiketi ile ekleme

Kendi web sitenizi kodlarken, html formatında hreflang ekleyebilirsiniz. Html formatlı hreflang kullanmak çok kolaydır ve sadece birkaç basit adım gerektirir. HTML biçimlendirmesinin web geliştiricileri için kullanımı kolaydır.

Hreflang etiketini html kullanarak web sitenize eklemek istiyorsanız yapmanız gereken çok fazla şey yoktur. Yapacağınız tek şey hreflang etiketini html dosya formatında yazmak, daha sonra sitenizin header bölümüne giderek <head> <head/> bölümüne yazdığınız hreflang etiketini eklemek.

Örnek olarak Html’ye hreflang ekleyiniz:

link rel="alternate" hreflang="en-gb" href="https://www.seodefteri.org/en/seo-metrics/" />

Hreflang kodu hedeflenen dilin İngiltere ve İngilizce olduğunu göstermektedir. Hem dil hem de konum hedeflemesi yapıldığını fark edeceksiniz. Bu kodları web sitenizde dil ve ülke değiştirerek kullanabilirsiniz.

Hreflang Etiketli Site Haritası Dosyaları

Hreflang eklemek için üçüncü ve son yöntem artık kullanılabilir. Site haritasının xtml özelliği işaretleme için kullanılabilir. Site haritası dosyası nadiren kullanılır çünkü hreflang eklemek zor bir işlemdir.

XML Site Haritası Hreflang Etiketleri

<url>
  <loc>http://www.example.com/uk/</loc> 
  <xhtml:link rel="alternate" hreflang="en" 
 href="http://www.example.com/" /> 
  <xhtml:link rel="alternate" hreflang="en-us" 
 href="http://www.example.com/au/" /> 
  <xhtml:link rel="alternate" hreflang="en-gb" 
 href="http://www.example.com/uk/" />
</url>

<url> </url> etiketleri arasında hreflang etiketleri ile içeriğin ilk, ham versiyonları ve değiştirilmiş dil versiyonları gösterilmelidir.

Bir diğer örnek:
<url>
<loc>https://www.seodefteri.org/seo-metrikleri/</loc>
<xhtml:link rel="alternate" hreflang="x-default" href="https://www.seodefteri.org/seo-metrikleri/" />
<xhtml:link rel="alternate" hreflang="en" href="https://www.seodefteri.org/en/seo-metrics/" />
<xhtml:link rel="alternate" hreflang="de" href="https://www.seodefteri.org/de/seo-metrics/" />
</url>

Hreflang Etiketi Eklerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ardından, konunun geri kalanını ele alacağız. Hreflang nedir Başlıklarda, hreflang eklerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini listeledik.

  • Dikkat! Dil kodlarının ve ülke kodlarının geçerliliğini doğrulayın.
  • Kodları eklerken önce dili ardından ülkeyi belirtin. Sıralama önemlidir.
  • Zaten canonical etiketi olan bir sayfada hreflang etiketlerini kullanmayın.
  • Hreflang etiketleri eklerken sayfalar arasındaki bağlantıları ayarlamak önemlidir.

WordPress Hreflang Etiketi Ekleme

Bir WordPress sitesine hreflang kodları eklemek çok kolaydır. WordPress, sadece birkaç eklenti ile kolayca eklenebilen çok sayıda hreflangs etiketine sahiptir.

Polylang Eklentisi

Kullanıcılara ve Googlebot’lara birden fazla dilde veya konumda içeriğe sahip bir siteniz olduğunu söylemek için polylang kullanabilirsiniz.

WPML Eklentisi

Yukarıdaki örnekte gösterilen eklenti yüksek kaliteli ve ücretsizdir. Sitenizde worpdress-hreflang etiketleri oluşturmak istiyorsanız bu eklentileri kullanabilirsiniz. Bu eklentiler xml veya http dosyaları ile uğraşmamanızı sağlayacaktır.

Hreflang Etiketleri

Bu eklenti tek bir dile uygun içerik oluşturmanızı sağlar. Hreflang etiketleri eklentisi wordpress mağazasından indirilebilir. İndirdikten sonra eklentiyi etkinleştirin. Eklenti ayarlarına hreflang eklediğinizde bir meta kutu göreceksiniz. Burada dil ve konum işaretlemesini ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilirsiniz.

Bonus Bilgi

Sektörün önde gelen web siteleri tarafından hazırlanan videoları izleyerek oluşturduğunuz siteye etiketler ekleyebilirsiniz.